Tavuk

tavukTavuk eti çabuk bozulan bir gıdadır. Eve gelen tavuk eti buzdolabında fazla beklemez. Eğer aldığınız tavuğu bir günden fazla bekletecekseniz temizledikten sonra plastik folyoya sarılı olarak derin dondurucuya koymanız gerekir. Bu şekilde 3 ay saklayabilirsiniz. 

Pişirildiğinde rengi kırmızıya çalan tavuk bayattır. Taze olan tavuğun göğüs eti dolgundur. Tavuk etinin derisi nemli ve açık renkli ise tazedir. 

Tavuk eti çözüldükten sonra yeniden dondurulmamalıdır. Çözdürdüğünüz tavuğun etini oda sıcaklığına düşmeden pişirmeniz gerekir. Yıkanan tavuk etini kağıt havluyla kurulamak gerekir. Tavuk eti hafif ateşte pişirilmelidir ve pişirme suyu sıcak olmamalıdır. Değilse etler beyazlığını kaybeder.

Tavuk etini doğrarken tahta değil, plastik ya da mermer doğrama tahtasını tercih etmek doğru bir seçimdir. Çünkü tavuk eti mikroorganizmalara karşı dayanıksızdır. 

Fırında pişirilen tavuk şayet hemen tüketilmeyecekse kurumaması için fırından çıkarıldıktan sonra üzerine margarin ya da limon sürüldükten sonra folyoya sarılmalıdır.

Tavuğunuzun nar gibi kızarmasını isterseniz fırına sürmeden önce üzerie süreceğiniz yağa bir miktar şeker ilave edebilirsiniz.

Tavuğu haşlarken biraz karabiber ve bir kaç defne yaprağı ilave ederseniz hem çabuk pişer hem de daha lezzetli olur.

Pratik bilgi gönderin!

Pratik bilgilerinizi isminizle yayınlıyoruz.